Aby móc oglądać tę stronę w pełnym zakresie, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.

Showroom designera Larsa Contzena

LARS CONTZEN

 

Wywiad z projektantem Lars Contzen

1) Dzień dobry, Panie Contzen. Oczywiście na początek chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie będą dalsze losy tapety Lars Contzen. Czy są jakieś nowe pomysły?

Jest nawet zatrzęsienie nowych pomysłów. W minionym roku bardzo intensywnie zajmowałem się tematem tapet, aby znaleźć przede wszystkim nowe, progresywne inspiracje aranżacyjne. Łącznie zaprojektowałem 35 wzorów. Częściowo powstały one na podstawie odręcznych rysunków, częściowo zostały stworzone na komputerze, kolejna grupa powstała przy wykorzystaniu fotografii. Zasadniczo w fazie kreowania działałem bardziej eksperymentalnie niż zwykle. W efekcie powstały trzy różne kierunki stylistyczne. W pierwszej połowie 2013 roku wspólnie z A.S. Création będę pracował nad przeniesieniem projektów na nadruki tapet. Powstaną dwie bardzo kontrastowe pod względem artystycznym kolekcje Contzen. Wprowadzenie do sprzedaży planowane jest na drugą połowę 2013 roku lub na targi tekstyliów domowych Heimtextil 2014.

2) Jakie projekty realizuje Pan oprócz tapet?

Kształtowanie powierzchni w architekturze wnętrz jest głównym tematem mojej pracy jako projektanta. Tapeta jest tutaj tylko jednym z obszarów. Oprócz tapet koncentruję się na różnych materiałach i ich stylistycznym i formalnym procesie przemian. Przedsiębiorstwa przemysłowe z różnych branż przekształcają później moje pomysły aranżacyjne w materiały. Przykłady to powierzchnie laminowane, podłogi kauczukowe, szkło architektoniczne, materiały tekstylne, dywany i wiele innych. Ponadto pracuję nad kolejnym większym projektem: w 2013 roku ma powstać pierwszy dom Contzen. Wspólnie z firmą specjalizującą się w domach modułowych opracowuję obecnie koncepcję, która połączy wszystkie „materiały Contzen”. Nadające się do różnorodnych adaptacji niskoenergetyczne gotowe moduły mieszkalne będzie można zamówić bezpośrednio u producenta. Po raz pierwszy powstanie nowy produkt spoza obszaru architektury i architektury wnętrz. W 2012 roku wspólnie z producentem torebek ze Szwarcwaldu zaprojektowałem torebki w stylu Contzen. Przód toreb na ramię dla pań i panów ozdobiony jest grafiką zaczerpniętą ze znanych tapet Contzen, torby noszą nazwę „good mood tools” i posiadają nośny podtytuł „Made in Heimat!"

3) Czy Pańskie produkty pozostaną bardzo kolorowe czy może zainteresowała Pana moda na stonowane, spokojne odcienie?

Uważam, że przy doborze kolorów mniej sugeruję się trendami, a bardziej stosuję kolor w sposób intuicyjny i bezstronny. W swojej karierze jako artysta plastyk wykształciłem inne spojrzenie na kolor niż projektant, który musi zwracać uwagę wyłącznie na aktualne trendy. Jeśli położylibyśmy obok siebie wszystkie moje wzory tapet z ostatnich lat, okazałoby się, że jest wśród nich wszystko – od stonowanych, pastelowych kolorów, aż po odważne, intensywne odcienie. W przyszłości także nic się w tym zakresie nie zmieni. W nowych kolekcjach będą kolory neonowe, stonowane, wyraziste, czerń, biel i wiele innych. Każda grafika wymaga bowiem swojej własnej kompozycji kolorystycznej, aby była przekonująca i autentyczna.


4) Skąd czerpie Pan inspiracje do swoich projektów?

Swoje inspiracje czerpię z różnych obszarów życia, ale najrzadziej z branży „powierzchni dekoracyjnych”. Uważam, że młode nurty subkulturowe są bardzo intrygujące i inspirujące. Nowe dyscypliny sportowe czy kierunki muzyczne wprowadzają z reguły także własną estetykę, która zarazem wyraża określony styl życia. Moją rolę jako artysty czy projektanta widzę w przetwarzaniu takich nowych stylów na struktury powierzchni lub motywy graficzne. Jest to swojego rodzaju interpretacja kultury i społeczeństwa, a nie tylko „trywialna dekoracja”.


5) Wzornictwo jakich produktów u z innych branż fascynuje Pana obecnie?

Chciałbym tutaj wymienić parę przykładów. Fascynuje mnie wyszukiwanie stylistycznych cech wspólnych wśród różnych rodzajów produktów, aby rozpoznawać tendencje rozwoju kulturowego. Aktualnie interesuję się np. wzornictwem wśród producentów desek surfingowych retro, ponadto „Single-Speed/ Fixie-Bikes”, gadżetami dizajnerskimi, akcesoriami campingowymi, carawaningowymi, związanymi z mobilnym stylem życia, „Hot Rods” (specjalne przeróbki zabytkowych samochodów) lub „Bobber” (specjalne przeróbki motocykli).

 

Więcej informacji związanych z Lars Contzen i jego produktami można znaleźć na jego stronie internetowej www.larscontzen.com

Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création
Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création
Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création
Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création
Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création
Zdjęcia pomieszczenia z tapetami z kolekcji Lars Contzen, A.S. Création