Aby móc oglądać tę stronę w pełnym zakresie, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.

PORADNIK TAPET

 

Przygotowanie podłoża

Jak przygotować podłoże do tapetowania?
Prawidłowe przygotowanie podłoża do tapetowania jest warunkiem ładnego położenia tapety. Niedbałe przygotowanie podłoża będzie miało negatywne skutki podczas tapetowania.

Czy przed położeniem nowej tapety trzeba usunąć starą tapetę?

Przed położeniem nowej tapety zawsze należy usunąć starą tapetę. Naklejenie nowej tapety na starą może skutkować odklejaniem się nowej warstwy. Stara tapeta może też prześwitywać przez nową.

Do usunięcia starej tapety wystarczy przeważnie namoczenie jej wodą lub środkiem do usuwania tapet, używając do tego celu pędzla ławkowca, a następnie usunięcie za pomocą szpachelki. Tapety, których nie można usunąć pomimo kilkukrotnego namoczenia, należy podziurkować wałkiem z kolcami. Jest to pomocne w przypadku tapet zmywalnych i odpornych na szorowanie. Jeżeli do przyklejenia tapety użyto kleju dyspersyjnego, niezbędne może okazać się użycie parownicy.

Niektóre tapety rozwarstwiają się. Oznacza to, że warstwę zewnętrzną można usunąć na sucho, a na ścianie pozostaje tylko cienka warstwa papieru - podkład. Służy on za podłoże nowej tapety. Nową tapetę można przyklejać tylko, jeżeli podkład dobrze przylega do ściany. Aby to sprawdzić, należy w kilku miejscach namoczyć go wodą i odczekać 15 min. Jeżeli nie powstaną pęcherze, można kleić nową tapetę na ten podkład.


Co należy zrobić, jeżeli na ścianie znajduje się stara powłoka malarska?
Stare, obdrapane warstwy farby lub emalii, które nie przyjmą kleju, należy usunąć przed tapetowaniem. Farbę trzeba zdrapać lub oszlifować ściany. W trudnych przypadkach pomaga środek do usuwania starych powłok malarskich.


Co należy zrobić, jeżeli ściana została wcześniej pomalowana farbą klejową lub dyspersyjną?
Starą farbę klejową należy dokładnie zmyć ze ściany wodą. Do wody można dodać płyn do usuwania tapet.

Odporną na zmywanie farbę dyspersyjną należy namoczyć wodą z dodatkiem płynu do usuwania tapet, poczekać aż napęcznieje, a następnie usunąć. Po oczyszczeniu ścianę należy pomalować środkiem gruntującym na bazie wody.


Co należy zrobić, jeżeli ściana została wcześniej pomalowana farbą olejną, emalią lub farbą metaliczną?
Takie podłoże nie jest odpowiednie do tapetowania. Jeżeli jednak chcemy na nie przykleić tapetę, należy najpierw oczyścić ścianę z kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń, a następnie przykleić podkład (np. MAKU-Vlies firmy A.S. Création), używając kleju dyspersyjnego (np. Metylan Ovalit T). Na tak przygotowaną ścianę można nakleić tapetę.


Jak przygotować do tapetowania ścianę, na której znajduje się podłoże mineralne?
Ściany z podłożem mineralnym (nowy tynk), które absorbuje klej, należy pomalować rozcieńczonym klejem do tapet. Ściany betonowe, płyty gipsowo-kartonowe oraz gładzie gipsowe należy zagruntować środkiem gruntującym do powierzchni chłonnych.

Takiego środka gruntującego należy także użyć do wzmocnienia powierzchni osłabionych i nasiąkliwych.


Jak najlepiej przygotować podłoże do tapetowania?
Idealnym podłożem do tapetowania jest podkład MAKU-Vlies firmy A.S. Création, który zapobiega rozchodzeniu się tapet na połączeniach. MAKU-Vlies służy do wyrównania ściany i zapewnia równomierne, jasne podłoże.


Czy podłoże pod tapetę flizelinową lub papierową wymaga szczególnego przygotowania?
Nowe gładzie gipsowe nie są wystarczająco chłonne, dlatego należy je zagruntować klejem (przestrzegać zaleceń producenta). Wszystkie inne podłoża (beton, płyty gipsowo-kartonowe itp.) należy zagruntować środkiem do powierzchni nasiąkliwych.